زيارت امام هادي(ع) در عيد غدير بيعت دوباره شيعيان است


استاد حوزه علميه اصفهان زيارت امام هادي(ع) در روز غدير را بيعت دوباره شيعيان با اميرالمومنين (ع) دانست و گفت: اين زيارت سرشار از معارف قرآني مربوط به امامت و ولايت است.

حجت الاسلام محمد مهدي زارعي گلپايگاني به خبرنگار معارف ايرنا گفت: براي زيارت كردن ائمه معصومين (ع) حضور در كنار مرقد آنان كافي نيست و بايستي معارفي را درباره جايگاه و مقام امام معصوم (ع) كسب كنيم.
وي افزود: متاسفانه گاهي خود را از زيارتنامه هاي روايت شده محروم مي كنيم و به مفاهيمي دلخوش مي شويم كه هيچ گونه معارفي را به زاير منتقل نمي كند. مثلا بيش از اين كه با فرهنگ امام رضا(ع) آشنا شويم به كبوتران حرم آن حضرت و گنبد و بارگاه مشهد و يا عباراتي در اين زمينه دل مي بنديم.
اين كارشناس مذهبي توضيح داد: هرچند زائر امام رضا(ع) نيت پاكي دارد اما در هنگام زيارت بايستي با فرهنگ امامت آشنا شويم و با آن حضرت تجديد بيعت كنيم.
زارعي گلپايگاني به مناسبت سالروز ميلاد امام هادي (ع) اشاره كرد و گفت: امام علي النقي (ع) در سالي كه به دستور معتصم به سامرا فراخوانده شد؛ در روز عيد غدير حرم مطهر اميرالمومنين (ع) را در نجف با عباراتي زيارت كرد كه مزين به آيات قرآن در ارتباط با ولايت و بيان مقام و فضيلت هاي آن حضرت است.
زارعي با بيان اينكه زيارت امام هادي(ع) در روز غدير نوعي تجديد بيعت شيعيان با اميرالمومنين(ع) است؛ افزود: همانگونه كه مسلمانان صدر اسلام در هجدهم ذيحجه با حضرت علي (ع) بيعت كردند با خواندن اين زيارت كه در آن 43 آيه از قرآن به صورت نقل مستقيم و برخي آيات نيز با اشاره بيان شده؛ جايگاه امامت آن حضرت به خوبي تبيين شده است.
وي با بيان برخي از فرازهاي اين زيارت گفت: امام هادي(ع) از حضرت علي (ع) به عنوان بارزترين نمونه و بهترين شاهد آيات ياد كرده و در برخي از آيات نيز به صورت تفسيري به مقام امامت اشاره مي كند.
اين استاد حوزه ادامه داد: از آنجا كه زائر مشتاق و شيفته امام معصوم با حال عاشقانه با امام خود نجوا مي كند؛ ديگر مجالي براي بحث و استدلال وجود ندارد اما فرازهاي زيارت امام هادي(ع) در اين زيارت به گونه اي است كه انسان با خواندن آن بدون اين كه از حال و شور معنوي زيارت كاسته شود؛ به مسائل عميق اعتقادي و معارف الهي دست مي يابد.
زارعي گلپايگاني معارف بيان شده از سوي امام دهم (ع) در زيارت روز عيد غدير را به سه بخش تقسيم كرد و گفت: در اين زيارت امام هادي (ع) ضمن ترسيم جايگاه ولايت به اثبات امامت اميرالمومنين(ع) پرداخته و در پايان نيز به نقش منافقان و خيانت هاي آنان اشاره مي كنند.
زارعي همچنين گفت: سير تاريخي بيان شده در اين زيارت تركيبي بسيار عجيب و تاثيرگذار در خواننده ايجاد مي كند و بدون اينكه از فضاي عاشقانه زيارت فاصله بگيرد؛ به تبيين جايگاه امام علي(ع) مي پردازد.
وي با بيان اينكه در زيارت امام هادي (ع) فرهنگ امامت جايگاه ويژه اي دارد؛ درباره تفاوت فرهنگ امامت و خلافت گفت: در خلافت به دنبال كسي مي گرديم كه در امور سياسي جامعه جانشين پيامبر(ص) شود و لذا تصور اين كه خليفه بايد معصوم باشد يا از علم ويژه الهي برخوردار باشد؛ جايگاهي ندارد و به همين دليل در خلافت به حداقل ها اكتفا مي شود.
اين استاد حوزه يادآورشد كه در فرهنگ امامت ما معتقديم امام جريان اتصال يك انسان الهي با خداست و در اين زيارت علاوه بر بيان شخصيت اميرالمومنين(ع) به عنوان يك انسان ممتاز، فضيلت و مقام آن حضرت نيز از اين منظر ديده شده و عبارت هاي امين خدا، سفير الهي ، صراط مستقيم و حجت خداوند نيز از نمونه هاي آن است.
وي گفت كه بسياري از فرازهاي زيارت امام هادي(ع) به موضوع امامت حضرت علي (ع) از اين منظر اشاره مي كند كه امام معصوم جنبه اتصال پروردگار است و از آنجا كه خداوند به عنوان ارزشمندترين مساله در نظام توحيدي مطرح است، هر كسي كه به خدا نزديكتر باشد؛ عزيزتر بوده و امام معصوم در اين ديدگاه چون برگزيده خدا و جانشين الهي است، مقام بسيار بالايي دارد.
زارعي همچنين از اين زيارت به عنوان يكي از نيازهاي جامعه امروز ياد كرد و گفت: فضايل اميرالمومنين(ع) بايد براي مسلمانان بيان شود و الگوي شيعيان قرار گيرد.
وي با بيان اين كه امام هادي(ع) در زيارت روز غدير به سير تاريخي زندگي اميرالمومنين(ع) پرداخته است؛ افزود: در اين زيارت از اولين روزي كه اميرالمومنين به پيامبر(ص) ايمان آورده تا رشادت هاي بي نظير آن حضرت در جنگ هاي بدر، احد، خيبر و احزاب بيان شده و اين مساله نشان دهنده آن است كه حضور امام علي (ع) در اين مقاطع حساس سبب حفظ اسلام و شريعت شده است.
اين استاد حوزه درباره صفات منافقين كه در زيارت روز غدير از زبان امام هادي(ع) بيان شده؛ گفت: هنگامي كه امام دهم (ع) با حضرت علي(ع) در قالب زيارت سخن مي گويد؛ صفات سلبيه آن حضرت را بيان مي كند كه منظور امام هادي اين است كه برخي از افراد يعني منافقان اينگونه بودند.
وي يادآورشد كه فرازهايي از اين زيارت كه خطاب به حضرت علي(ع) مي فرمايد تو بر خلاف رضاي خدا عمل نكردي، از روي ناتواني از حق خود نگذشتي و از روي ناتواني به سمت اسلام نيامدي نشان دهنده آن است كه منافقان اينگونه هستند.
زارعي در پايان از زيارت امام هادي(ع) در روز هجدهم ذيحجه به عنوان زيارتي ياد كرد كه به خوبي مي توان دشمن شناسي بحث غدير را در آن دنبال كرد. اين موضوع بارها در اين زيارت مطرح شده است.

***